25 سال خانه پسیو- مصاحبه با دکتر ولفگانگ فایست

مقدمه

انستیتو خانه پسیو

انستیتو خانه پسیو که ساختمان مرکزی آن در دارمشتات ( آلمان ) واقع است یک انستیتو تحقیقاتی خصوصی به منظور استفاده ی بسیار بهینه از انرژی در ساختمان ها می باشد. این انستیتو تحت رهبری دکتر ولفگانگ فایست، در رابطه با تحقیق و توسعه در زمینه ساختمان هایی که از نظر انرژی بهینه در سطح جهانی پیشگام می باشد، فعالیت می کند. انستیتو خانه پسیو سازمان دهنده کنفرانس بین المللی خانه پسیو و نمایشگاه های مربوطه می باشد.

خانه پسیو

یک خانه پسیو ساختمانی است که به دلیل عایق حرارتی بسیار خوبی که دارد نیازی به هیچگونه  گرمایش ساختمانی متداول ندارد. به چنین خانه هایی “خانه های پسیو” گفته می شود، زیرا بخش بسیار زیادی از نیاز گرمایشی آنها از طریق منابع “پسیو” مانند تابش خورشیدی یا گرمای از دست رفته از افراد و لوازم برقی تأمین می شود. بنابراین یک خانه پسیو تقریباً 90 درصد انرژی گرمایی کمتری نسبت به ساختمان های موجود و 75 درصد انرژی کمتری نسبت به یک ساختمان نوساز مصرف می کند.

 

25 سال خانه پسیو- مصاحبه با دکتر ولفگانگ فایست

دکتر ولفگانگ فایست همراه با خانواده اش در جلوی خانه در کرانیخستاین. ساخت یک خانه بطور ساده به اندازه کافی استرس زا است. این واقعیت که این خانه قرار است اولین ساختمان پسیو باشد، تعهد خاصی را از سوی سازندگان می طلبید.

به ارتقاءهای پرهزینه متقاعد نشوید

بچه ها هیجان زده بودند – ساخت و ساز در حال شروع شدن بود! پدربزرگ ها مردد اما حامی بودند. با این حال بعضی متخصصان مقالاتی را منتشر کرده بودند، نوشته بودند خانه پسیو هرگز نمی تواند کار کند. ولفگانگ فایست دلسرد نشد: “به سرعت به فکر افتاد که می توان خانه ای با بازده انرژی بیشتر ساخت” .

در واقع 25 سال پیش شما یک پیشگام خانه پسیو بودید، در اوایل دهه نود شما اولین خانه پسیو جهان را در دارمشتات ساختید. آیا شما هنوز آن روحیه تازه خوشبینی موجود در آن دوران را بیاد دارید.

البته که به یاد دارم! دوران آشفته ای بود. مردم نگران مسائل دیگری به جز آینده سیاره بودند. زمان فروپاشی حکومت های دیکتاتوری به اصطلاح سوسیالیست واقعی بود، هنگامی که سیاست انرژی تقریباً مترادف با سیاست انرژی اتمی بود.

با این وجود، افراد کمی بودند که فعالانه نگران این سوال پایه ای بودند که چرا باید انرژی زیادی استفاده کنیم. اغلب این پیشگامان از رشته های علمی متفاوت آمدند و برای اطلاع رسانی فایده های علم در میان مردم متعهد بودند.

چه چیزی به شما انگیزه داد تا خانه پسیو و مفاهیم ساختمان جایگزین را ترویج کنید ؟

حتی در دهه هفتاد میلادی هم واضح بود که دوره سوخت های فسیلی رو به پایان است و اینکه مشکل اصلی این نوع انرژی (که در آن دوره ارزان بود) دی اکسید کربن ایجاد شده می باشد. با این حال، درآن زمان تمرکز بر جایگزینی سوخت های فسیلی با عصر اتم بود. فقط تعداد کمی از دانشمندان، مانند دوست من کلاس تراب به پروسه دشوار بررسی کردن صحیح خطرات تولید انرژی از شکافت هسته ای هم وارد شده بودند.

برای فیزیکدان ساختمانی ولفگانگ فایست، واضح بود که یک خانه می تواند در سطح بالاتری از راندمان انرژی ساخته شود.

پرداختن به ریشه مشکل

بر اساس واقعیات، روشن بود که استراتژی جایگزین دیگری برای انرژی فسیلی مورد نیاز بود. بنابراین ما از ریشه به مشکل رسیدگی کردیم: ما تجزیه و تحلیل کردیم این مقدار عظیم انرژی که از زمین پمپ می شود، که محصولات زاید آن پس از فرآیندهای احتراق در اتمسفر آزاد می شوند، درواقع برای چه چیزی استفاده می شوند. نتیجه شوکه کننده بود: بزرگترین قسمت مصرف انرژی معاصر برای گرمایش ساختمان ها استفاده می شد، بیش از یک سوم!

نتیجه تکان دهنده

برای کارشناسان در زمینه فیزیک به سرعت روشن شد که این کار با راندمان بالاتری می تواند انجام شود. مسئله فقط اجرا کردن بود. بنابراین ما توجه خود را به مسائل کاربردی مربوط به سیستم های گرمایشی، توزیع گرما، پنجره ها، بام ها و سیستم های تهویه معطوف کردیم.

خانواده شما در آن زمان در مورد برنامه تان برای ساختمان جایگزین چه می گفتند؟ آیا آنها هم به اندازه شما مشتاق بودند؟ در حال حاضر ساخت یک ساختمان به اندازه کافی پر استرس هست. به عهده گرفتن مسئولیت یک پروژه پیشگامانه هم به آن اضافه شود …

هر دو فرزندمان هنوز کوچک بودند و در مورد هرچیزی که در اطرافشان رخ می داد هیجان زده بودند. همسرم ویتا از همان ابتدا یک عضو متعهد بود. در واقع، ما بیشتر فرآیند یادگیریمان را با هم تکمیل کردیم.

شکاک اما خوشبین

پدربزرگ ها یک مقدار شکاک، اما نسبت به این برنامه خوشبین بودند و تا جایی که می توانستند ما را حمایت کردند. ما باید تنش ها و کرنش های کاملاً متعارف یک فرآیند ساخت و ساز را  بررسی می کردیم و این حقیقت که ما می خواستیم آن را به یک شیوه متفاوت با روش همیشگی بسازیم به هیچ عنوان آن را ساده تر نکرد.

اختلافات اجتناب ناپذیر بود

ما حمایت هایی داشتیم: معماران پروفسور بات، رایدر و وسترمیر تقریباً با تمام خواسته های ما همکاری کردند (آنها فقط در آخر قوانینی که بطور سختگیرانه ای رعایت شده بودند را مسخره کردند). IWU (انستیتو آلمانی برای خانه دادن و محیط زیست) اجازه ی تحقیق همبسته را داد، که توسط وزارت اقتصاد ایالت هس تامین هزینه شد.

فضای داخلی روشن و صمیمی که به باغچه منظره دارد: در دو سال اول بیش از 5000 بازدید کننده به خانه پسیو در دارمشتات آمدند. محاسبات ساختمان تا به امروز هنوز بطور منظم اندازه گیری می شوند، آنها تایید می کنند که حتی بعد از 25 سال پروژه پیشگام بی عیب و نقص کار می کند.

در آن زمان وایرلس نبود. ما صدها سنسور در بخش های ساختمان پنهان کردیم. این کار بسیار پیچیده تر از الان بود زیرا وایرلس در آن زمان وجود نداشت و صدها کابل باید به درستی سیم کشی شده و قرار می گرفتند.

مجتمع مسکونی ردیفی شما اغلب به روی عموم باز است و حتی تا به امروز هنوز هم موضوع تحقیقات فنی بسیاری می باشد. زندگی در چنین نمایشگاه و شی مورد آزمایش چگونه است ؟

در ابتدا سرگرم کننده بود – در دو سال اول، ما تقریبا 5000 بازدید کننده از خانه هایمان داشتیم. در نهایت من و همسرم احساس کردیم این همه مرتب کردن و تمیز کردن منجر به استرس زیادی می شود، بنابراین تصمیم گرفتیم که آن را محدود کنیم.

5000 بازدید کننده در دو سال

بازدید کنندگان به هیچ وجه متوجه تکنولوژی و اندازه گیری ها نشدند. ما مراقب بودیم تا در این رابطه اطمینان حاصل گردد. ما همچنین اطمینان حاصل کردیم که به حریم شخصی  احترام گذاشته شود.

عضو هیئت مدیره و موسس انستیتو خانه پسیو دکتر ولفگانگ فایست در خانه-اداره خود در اولین ساختمان خانه پسیو در کرانیخستاین. فیزیکدان ساختمانی، مبحث ساختمان بهینه را در دانشگاه اینزبروک تدریس می کند.

اتلافات گرمایی

خانه پسیو نتیجه توسعه فراتر از خانه کم مصرف می باشد. اتلافات گرمایی از طریق دیوارها، بام ها و پنجره ها به میزانی کاهش پیدا کردند که یک سیستم گرمایشی کاملاً غیرضروری شد. تنها با 1.5 لیتر نفت گرمایشی در مترمربع و سال نیاز است. از واژه پسیو استفاده می شود زیرا این ساختمان ها مانند یک سیستم پسیو (منفعل و کنش پذیر) از نظر گرمایی عمل می کنند.

علاقه بسیار زیادی نسبت به استاندارد خانه پسیو در سراسر دنیا وجود دارد. پروژه های فوق العاده ای وجود دارد حتی در کشورهایی مانند چین و مکزیک. بنابراین دکتر ولفگانگ فایست مرتبا سوالات پیرامون مفهوم ساختمان با انرژی بهینه را پاسخ می دهند. توصیه او: به ارتقاءهای گران قیمت متقاعد نشوید!

توصیه شما امروزه به صاحب خانه های خصوصی که علاقه مند هستند به ساختن یک خانه پسیو چیست؟

آنچه مهم است نقشه است! یک محاسبات کامل باید انجام شود و نقشه باید تأیید شود. این کار هزینه زیادی ندارد، اما تضمین خواهد کرد که بعداً همه چیز همانطور که باید کار کند.

به موارد اضافه گران قیمت متقاعد نشوید. امروزه تمامی بخش های خانه پسیو با قیمت های منصفانه در دسترس هستند. سرمایه گذاری کردن روی یک خانه پسیو با یک نقشه خوب خیلی گران تر از یک خانه معمولی نیست. اطمینان حاصل کنید که سیستم تهویه ساده باشد و یک دستگاه تهویه تأیید شده استفاده شود. بخاطر سلامتی خودتان هم که شده روی فیلترهای هوای تازه با کیفیت بالا اصرار داشته باشید. به محاسبات آسایش تابستانی توجه داشته باشید، تابستان ها در آینده گرم تر خواهند شد.

منبع: www.passivehouse.com

No Comments

Post A Comment